انجمن علمی دانشجوئی ارتباط با صنعت و جامعه

 

مهارت های مورد نیاز برای فرد کارآفرین
شنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۶
0 نظر
199 بازدید

مهارت های مورد نیاز برای فرد کارآفرین

فاطمه شمس، کارشناس ارشد برنامه ریزی درسی

واژه ی کارآفرینی از جمله واژه هایی است که این روزها بسیار آن را در محافل مختلف می شنویم. در برنامه های مختلف تلویزیونی، شبکه های اجتماعی و سایت های متعدد اینترنتی، کارآفرینانی را می بینیم که عوامل مؤثر و مهم در موفقیت خود را مطرح می کنند. شاید در مواجهه با این مصاحبه ها از خودتان پرسیده باشید آیا من هم می توانم کارآفرین باشم؟ اگر این جرقه در ذهنتان زده شده که به حوزه ی کارآفرینی وارد شوید، ابتدا سعی کنید، تصویر ذهنی درستی از ویژگی ها و مهارت های لازم یک کارآفرین را داشته باشد. در مبحث قبل ویژگی های روانشناختی افراد کارآفرین را بیان کردیم. مطمئناً شما هم به این موضوع اندیشیده اید که ویژگی های فردی تنها عامل موفقیت در کارآفرینی نیست. حتی شاید شما افرادی را با این ویژگی ها چه بسا بسیار ریسک پذیر،  در پیرامون خود دیده اید که چندان رغبتی به کارآفرینی نشان نداده اند. بنابراین می توان گفت؛ ویژگی های شخصیتی شرط لازم برای کارآفرینی هست اما کافی نیست. در این مبحث مجموعه عواملی که می‌تواند در کارآفرینی اثر گذار باشد را به اختصار معرفی می کنیم.

مهارت های فنی

کارآفرین باید توانایی ثبت افکار خود را برای برقراری ارتباط با دیگران داشته باشد (مهارت های نوشتاری) و  توانایی مشخص کردن خطرات بالقوه ی محیط و فرصت ها و تهدیداتی که آن خطرات به طور ضمنی دارند(توانایی نظارت و ارزیابی دقیق).

 مهارت­های عملیاتی

فردکارآفرین باید در زمینه ­ای که در آن فعالیت می ­کند، خبره باشد. مثلاً اگر او یک کافی ­نت راه­ اندازی کرده، باید دانش و مهارت کافی در خصوص کامپیوترها را دارا باشد؛ اگر در زمینه ترخیص گمرکی فعالیت می­کند باید فرآیندهای گمرکی را به طور دقیق بشناسد.

مهارتهای مالی و حسابداری

حسابداری را زبان تجارت می نامند. کارآفرینان هر چقدر که این زبان را بهتر یاد بگیرند بهتر می توانند بر زندگی و کسب و کار خود تسلط داشته باشند. فردی که از عهده فهم حساب­ وکتاب  و کسب وکار خود برنیاید دیر یا زود دچار اشکال خواهد شد.

مهارتهای حقوقی

یک کارآفرین موفق از قوانین و موضوعات حقوقی مرتبط با کسب­ وکار اطلاع دارد. او باید حقوق تجارت و قانون کار را بشناسد و اطلاعات خود در این زمینه ­ها را روز به ­روز افزایش دهد.

تکنولوژی و فنّاوری

یکی از راه‌های تقویت کارآفرینی استفاده از فناوری اطلاعات و تکنولوژی های نوین است . در حال حاضر فناوری به عنوان مهم ترین ابزار کارآفرینی مدرن مورد توجه قرار گرفته است. در واقع فناوری شامل تجهیزات، ماشین آلات و ابزارها و مهارت و تجربه ی انسانی در استفاده‌ی از آنها می باشد. از دیگر مصادیق تکنولوژی استفاده از شبکه های اجتماعی به عنوان گزینه های الزام آور کسب و کارهای امروزی است. شبکه های اینترنت شما را به مشاوران ، مشتریان و سرمایه گذاران متصل می کنند.

مهارتهای مدیریتی

برنامه ریزی  و تصمیم­گیری از مهارت های مدیریتی کارآفرینان است. کارآفرین باید از قبل درباره ی هدف ها و اقدامات مورد نظر فکر کند و کارها و اقدامات او بر اساس یک روش، برنامه یا منطق باشد. به علاوه او باید بتواند در مواجهه با یک مسئله یا مشکل ویژه  تصمیم­های درست اتخاذ نماید.

مهارتهای بازاریابی

بازاریابی جزء لاینفک و پیوسته در هر کسب و کاریست. یک کارآفرین موفق با اصول تجارت و بازاریابی آشناست. او به روش ­ها و تکنیک ­های افزایش فروش محصول/خدمت خود مسلط است؛ از ارزش تبلیغات و تکنیک­ های مختلف آن آگاه است و کانال­ های توزیع محصول/خدمت خود را می­ شناسد. به ­علاوه، از اصول تجارت و بازرگانی داخلی و خارجی نیز مطلع است؛ مثلاً مسائل مختلف مرتبط با واردات و صادرات و فرایندهای مربوط به آن­ها را یاد گرفته است. به عبارتی بازاریابی فرایند برنامه ریزی، طراحی، قیمت گذاری، ترفیع و توزیع کالاها و خدمات به منظور مبادله است.

مهارتهای اقتصادی

کارافرینان موفق دارای ویژگی های آینده نگری، تسهیل کنندگی، مجری، پر انرژی و رهبری هستند.

مهارتهای اجتماعی

شایستگی بین فردی از جمله مهارتهای اجتماعی است. در برقراری ارتباط فرد به مهارت‌های تازه و طرز فکرهای جدید دست می یابد. بنابراین شما به عنوان یک کارآفرین باید بتوانید این شایستگی که شامل مهارت در برقراری ارتباط، همکاری، مذاکره، همدلی و همدردی است در خود تقویت کنید. به عنوان مثال باید بتوانید در برخورد با دیگران و از روی رفتار آنها حدس بزنید که تا چه حد قادر به همکاری با شما هستند؟

 خلاصه، برای راه اندازی کسب و کار عوامل متعددی مانند تصمیم­های دولت، مصوبات، تحصیلات فرد، عزم و اراده فرد، ویژگی­های شخصی، اولویت گزینی و برخی از عوامل فوق الذکر دخیل هستند.

 

 

 

 

 

 

 

کسب و کار
مهارت های اجتماعی
مهارت های اقتصاری
مهارت های بازاریابی
مهارت های مدیریتی
فناوری
تکنولوژی
مهارت های حقوقی
حسابداری
مهارت های مالی
مهارت های عملیاتی
مهارت های فنی
کارآفرین
نام
ایمیل
متن نظر
عبارت داخل تصویر