انجمن علمی دانشجوئی ارتباط با صنعت و جامعه

 

کالای ایرانی
دوشنبه ۰۳ اردیبهشت ۱۳۹۷
0 نظر
223 بازدید

کالای ایرانی

 

فاطمه شمس، کارشناس ارشد برنامه ریزی درسی

 

امسال به نام حمایت از کالای ایرانی نامگذاری شده‌است تا افکار، تصمیم­ها و عمل مسئولین و شهروندان بیش از پیش به این موضوع مهم معطوف شود. کالای ایرانی یعنی محصول نهایی کار، سرمایه، فعّالیّت اقتصادی و ابتکار. سرمایه‌گذار با سرمایه‌ی خود، کارگر با کار خود، طرّاح با ذهن خود و با دانش خود می‌تواند در این مسیر موثر باشد.

 

در حمایت از کالای ایرانی، فعّالان اقتصادی، فعّالان کارگری، سرمایه‌گذاران، برنامه‌ریزان، طرّاحان و مهم‌تر از همه مردم هم به‌عنوان تولید‌کننده‌ی کالای ایرانی، و هم به‌عنوان مصرف‌کننده‌ی کالای ایرانی نقش دارند. آن‌ها هم باید تولید کنند، و هم باید کالای ایرانی مصرف کنند. بنابراین مسئولین در نقش سیاستگذاری، بستر‌سازی و برنامه­ریزی برای تولید و مردم در نقش مجری و انتخاب‌گر باید در راستای آبادانی کشور به کالای ایرانی اقبال نشان دهند.

 

مسئولین باید برای افزایش تولید و به ویژه افزایش کالای باکیفیت بیش از پیش پای کار باشند و حمایت‌های فکری و عملی خود را ارائه نمایند. از راه های زیر می‌توان به حمایت دولت از تولید کنندگان اندیشید:

 

1- حمایت برای تولید کالا با قیمت ارزان‌تر و به صرفه‌تر

2- حمایت برای تولید کالاهای مطابق با نیاز و سلیقه مردم

3- حمایت برای تولید کالاهایی برای صادرات به کشورهای مختلف

4- حمایت از طریق مبارزه با کالای قاچاق

5- حمایت از طریق جلب سرمایه گذاران

 

واقعیت این است که کالای تولید شده باید با نیازها و علاقه ی مردم متناسب باشد. تا هم به مصرف داخلی برسد و هم به کشورهای دور و نزدیک صادر شود. این کالا و خدمات تولید شده باید باکیفیت، ارزان و به صرفه باشد، چون مصرف کننده از بین گزینه های متعدد یک کالا را انتخاب می‌کند. بنابراین باید روی فهم سلیقه او بیشتر کار کنیم. دولت باید در زمینه انتقال فناوری و آموزش فناوری بیشتر کار کند.

 

یکی از الزامات، مبارزه‌ی جدّی با قاچاق است که متأسّفانه در سال‌های گوناگون، این مبارزه‌ی جدّی به درستی انجام نگرفته است و باید انجام بگیرد. جلوی قاچاق باید گرفته بشود. و مردم هم، جنس قاچاق را، جنسی را که میفهمند این جنس قاچاق است، مقیّد باشند متعصّبانه این جنس را مصرف نکنند تا قاچاقچی برایش صرفه نداشته باشد که این کار را انجام بدهد. پس بنابراین یکی از انواع حمایت هم این است که در داخل با قاچاق و با واردات بی‌رویه مبارزه بشود.

 

یکی از انواع حمایت هم سرمایه‌گذاری فعّالان اقتصادی در امر تولید است. این‌جور نباشد که فعّالان اقتصادی دنبال کارهای سوداگرانه بیشتر بچرخند؛ اگر می خواهند سرمایه‌گذاری کنند، سرمایه‌گذاریِ در امر تولید کنند. اگر چنانچه نیّتشان را خالص کنند، خدایی کنند، برای کشور انجام بدهند، این سرمایه‌گذاری می‌شود عبادت؛ سرمایه‌گذاری سود دارد امّا چون برای پیشرفت کشور است، برای کمک به مردم است، این می شود یک عبادت.

 

در نهایت اینکه: با تعصّب دنبال کالای ایرانی بگردید؛ فروشنده، کالای ایرانی بفروشد؛ خریدار، کالای ایرانی بخرد؛ مسئولین تولید ایرانی را کمک کنند و حمایت بکنند و از واردات و قاچاق جلوگیری کنند.

نام
ایمیل
متن نظر
عبارت داخل تصویر