انجمن علمی دانشجوئی ارتباط با صنعت و جامعه

 

اجرایی کردن ایده ها
دوشنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۷
0 نظر
140 بازدید

مثل بسیاری از کارآفرینان ذهن ما دائما پر از ایده‌های جدید است. اما به ندرت به اجرایی شدن ایده هایمان می اندیشیم. در عوض ما ناخودآگاه بهانه‌هایی را می‌آوریم که مانع عملی شدن ایده‌ها و پیشرفت ما می‌شوند. آیا تا بحال پیش آمده که به دلیل ترس از بد بودن و یا دزدیده شدن ایده‌هایتان آن‌ها را بیان نکنید و پیش خود این‌طور فکر کنید که ممکن است به من ایرادهایی بگیرند که دوست ندارم بشنوم و یا  اینکه اگر شکست خوردم چکار کنم؟ قطعا چنین حرفهایی برایتان آشناست. اما آنچه مهم است توانایی تبدیل ایده ها به واقعیت ها است. تعداد زیادی از افراد با ایده های خلاقانه برای تولید کالاها یا خدمات خوش آتیه و نویدبخش جدید می آیند ولی بسیاری از آنها از حد ایده فراتر نمی روند، آن چیزی که کارآفرینان را از این دسته از افراد مجزا می کند این است که آنها ایده های خود را به مورد اجرا می گذارند. فلسفه ی یک کارآفرین این است: « آماده، هدف، آتش» و نه « آماده، هدف، هدف، هدف،...»

 

حقیقت این است که ایده‌های بزرگ نیازمند تلاش هستند. جسورترین افراد صرفا از ایده شروع کردند اما آنها در مراحل اولیه باقی نمی­مانند. در عوض کارشان نتیجه ریسک‌های محاسبه شده و انتخاب راهی است که لزوما آسان‌ترین راه‌ موجود نبود. موفقیت تنها نتیجه ایده‌های خوب نیست بلکه نتیجه اجرا و تبدیل آن به سرمایه است.‌

 

از جمله راهکارهایی که می توانند در اجرایی شدن ایده ها به شما کمک کنند شامل:

 

1)تهیه یک برنامه:  تفاوت بین ایده‌هایی که صرفا ایده باقی می‌مانند و آنهایی که عملیاتی می‌شوند در اقدام به اجرا می‌باشد. داشتن یک برنامه عملیاتی کلیدی یکی از شرایط اساسی برای تبدیل ایده‌ها به واقعیت است. ابتدا ایده‌های خود را به عنوان یک پروژه طبقه بندی کنید. این کار یک گام در پیشبرد آن‌ها به سمت عملی شدن است. پس از آن که پروژه خودتان را ایجاد کردید آن را به اجزای کوچک بشکنید.

 

2) بیان مراحل کار: مراحل کار وظایفی هستند که قابلیت تفکیک داشته و اجرایی شوند. اینها گام‌هایی هستند که شما باید آن را به یک جدول زمانی تبدیل کرده و به تک تک آنها عمل کنید.

 

3)جرقه های ذهنی: جرقه‌های ذهنی ایده‌هایی هستند که بصورت اتفاقی به ذهن شما می‌رسند. اینها می‌توانند در یک دفترچه یادداشت نوشته شوند و یک بار در هفته یا ماه مورد بازبینی قرار بگیرند. در اینصورت شما می‌فهمید کدام را حذف و کدام را به لیست اجراییتان اضافه کنید.

 

4) پافشاری بر هدف. این نکته مهم است که وقتی به سختی­ها برخورد کردید، منصرف نشوید. این به معنای توسعه یک ایده بی ارزش با تمام قدرت نیست بلکه به معنای ادامه دادن مسیر و کنار نکشیدن با دلایل غیرمنطقی است. بهترین سرمایه‌ها  اغلب پس از تلاش‌های زیاد همراه با سختی بدست می‌آیند.‌ ادامه دادن با وجود لحظات تردید و مشکلات پیش رو یکی از مهمترین دستاوردهایی است که می‌تواند برای شما بسیار ارزشمند باشد. هدف‌هایتان را بنویسید و برای رسیدن به آن‌ها برنامه‌ریزی کنید. همیشه به این نکته توجه کنید که موفقیت در چنگال شما خواهد بود اگر اراده و دانش کافی و لازم را برای ادامه راه در اختیار داشته باشید.

 

در نهایت مهمترین کار عملکرد سریع است. زمان در حال سپری شدن است. اجازه ندهید ایده‌ها صرفا ایده بمانند. آن‌ها را عملی کنید. هرچه بیشتر تامل کنید احتمال موفقیتتان پایین‌تر می‌آید. نگران اشتباهات نباشید و اینطور فکر نکنید که همه چیز قبل از عملکردتان باید عالی باشد. در عوض ایده‌هایتان را عملی کنید. یک برنامه را توسعه داده و به کارهای کوچک شکسته و آنها را در تقویم بنویسید و کار را شروع کنید. نکته پایانی این است که اجرایی کردن یک ایده می تواند زمان زیادی از شما بگیرد پس برای راه اندازی آنچه آرزوی آن را در سر می پرورانید کمی صبر و حوصله به خرج دهید و همواره امید را در ذهن خود پرورش دهید. از شکست نهراسید و در صورتی که با شکست مواجه شدید از آن درس بگیرید و دوباره تلاش کنید تا در نهایت به موفقیت برسید.

ایده پردازی
ایده
نام
ایمیل
متن نظر
عبارت داخل تصویر